Příspěvky uživatele „donny“

Velmi mi to připomíná dnešní dis...

Velmi mi to připomíná dnešní diskuzi na Novinkách k článku http://www.novinky.cz/koktejl/207238-reporterka-skocila-moderatorovi-do-reci-nazivo-ji-ukazal-ze-je-jednicka.html :


Josef Pluhař, Koryta

Čtvrtek, 29.července 2010, 19:02:11 | Souhlasím | Nesouhlasím | +9

Pavel Polena, Ústí nad Labem

Čtvrtek, 29.července 2010, 17:28:06 | Souhlasím | Nesouhlasím | Nahlásit | 15

Svět je plný "jedniček"...

...a "nul"

Re: rozkazovací způsob slovesa v...

Hledět (nebo hledět si něčeho) ano, to je sloveso. Ale citoslovce hleď (hleďte, heleď, heleďte, helejte) má původ ve starém "hle", tedy je to výraz, který tak říkajíc slouží k upoutání pozornosti.

Re: rozkazovací způsob slovesa v...

Nechtěl jsem to srovnávat gramaticky, ale významově; oba jazyky používají obdobný výraz, o to mi šlo.

Re: rozkazovací způsob slovesa v...

to nebylo myšleno přímo jen na tebe, ale i na Bondasku (doufám že nekomolím). "Viz." samozřejmě může být zkratka, jako úplně cokoli. Ohledně "viď" viz příspěvky trošku víc dole.

Re: rozkazovací způsob slovesa v...

Některá vybízecí nebo zvolací citoslovce mívají některé vlastnosti sloves, např. tvoří plurál (viďte, hleďte, hečte, nate). U haf by se to nepoužilo, protože je to zvukomalebné citoslovce, ze kterého se udělá sloveso hafnout a z něj pak hafněte.

Re: rozkazovací způsob slovesa v...

Citoslovce přece nejsou o tom, že si každý může vymyslet co chce, ale že něco vyjadřují (pocit, zvuk...). A logicky by měla být významově srozumitelná pro ostatní. Citoslovce se obecně považují za spisovná, ale nejsem si jist, jestli by zrovna tohle někdo v rámci spisovného jazyka vůbec použil. (A dokonce bych řekl, že v rámci spisovné češtiny se citoslovce používají velmi zřídka.)

Re: rozkazovací způsob slovesa v...

Není pravda, slovo viď (viďte) je normální citoslovce, žádný nespisovný výraz.

Re: rozkazovací způsob slovesa v...

To je holt špatný názor. Koukni se třeba na angličtinu (např.: viz stranu 5 / see page 5). Prostě to tak je, nevim, nad čím tady polemizujete.

Re: Ja asi zacnem

tys to nepochopil, přece vůbec nechlastala xD xD xD xD xD xD xD xD xD

Kategorie


Přihlášení


Hláška dne

Anonym
před 7385 dny

Hláška #1083

<Neumanns> jak mám v neru 7 vytv


Uživatelé online


Nejnovější hlášky

smudlmachka
před 2030 dny

Hláška #73967

<a> Ach ta práce na call centru

Quaderr
před 2335 dny

Hláška #73963

<Zákazník> Dobrý den, potřeboval

thegoodhen
před 2686 dny

Hláška #73947

<a> Čau, nalila jsem si do kláve

Gomi
před 2891 dny

Hláška #73931

<a> Nevíte někdo, jak dostat dat

sistence
před 3106 dny

Hláška #73914

<a> Dobrý den, zaujala mne vaše


Nejnovější příspěvky

ignotus
před 12 hodinami

K hlášce #65112

Samozrejme, každé ráno v zrkadle

ESESEL
před 13 dny

K hlášce #39999

Re: Takže takhle si kdysi dávno

Coolak
před 15 dny

K hlášce #39999

Takže takhle si kdysi dávno před

ignotus
před 36 dny

K hlášce #766

Re: Plnej disk?

Krysaczek
před 42 dny

K hlášce #18194

Re: rezava branka?


TOP 10 Space Invaders

8810

naparcipiskapa

7680

Edu

7360

Finer5950

7330

RIPPERSVK

6100

mati

5970

Lemra

5630

Markuus

5080

Marthy

4800

joocker

4460

urbancikpetr

Copyright © 2004 - 2026 lamer.cz | Design by Michal Ševčík
Nápověda | Pravidla | Kontakt
Mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.